ХЕРБАЛ ПРОПОЛИС 20мл.

270 ден

(30% суров прополис растворен во етилов алкохол заедно со 9 билки)
Прополисот е пчелин производ, познат и употребуван во народната медицина повеќе од 5000 години.
Главни активни компоненти на прополисот се биофлавоноидите (галангин, пиноцембрин, хризин, кверцетин, нарингенин и апигенин), кои имаат заштитна улога од надворешни инфекциски влијанија.

Категории:,

Опис

(30% суров прополис со 9 билки) 

Облик: Прополис со екстрахирани билки во форма на капки за точно дозирање

Состав: 30% суров прополис растворен во етилов алкохол заедно со 9 билки: кантарион, маточина, ајдучка трева, мајчина душица, рузмарин, планински чај, камилица, мента, коприва.

Дејство: Прополисот е пчелин производ, познат и употребуван во народната медицина повеќе од 5000 години. Претставува смолеста материја со жолто-зелена до темна или темно-црвена боја, која пчелите ја собираат заедно со нектар и полен, а потоа ја преработуваат користејќи го секретот од своите жлезди. По својот хемиски состав прополисот е комплексна смеса на биофлавоноиди, полен, растителни смоли, етерични масла и минерали. Главни активни компоненти на прополисот се биофлавоноидите (галангин, пиноцембрин, хризин, кверцетин, нарингенин и апигенин), кои имаат заштитна улога од надворешни инфекциски влијанија. Многубројните клинички испитувања укажуваат дека прополисот има антибактериско, антивирусно, антигабично, антитуморно, анаболичко, регенеративно и анестетичко дејство.

Прополисот може да се користи за опоравување после болест, недостаток на апетит, зголемени физички и интелектуални активности, настинка и грип, за зголемување на имунитетот, при воспалителни процеси во органите за варење, респираторните и репродуктивните органи. Исто така се употребува во борбата против херпес вирусот и вирусот на грипот.

Во екстрактот на прополис се додаваат следните билки кои помагаат за:

  • Кантарион – против депресија;
  • Маточина – ги смирува симптомите на стрес и го подобрува расположението;
  • Ајдучка трева – го сопира краварењето, помага кај хемороиди, вагинални инфекции и го забрзува зараснувањето на раните, при надуеност, гасови и грчеви во стомакот;
  • Мајчина душица – против заболувања на дишните патишта, прекумерна количина на слуз во бронхиите и против бронхијална астма, воспаление на белите дробови, хроничен бронхитис;
  • Рузмарин – за отстранување на гасови од цревата, ги намалува болките од артритис, го снижува шеќерот,  за подобра циркулација, антикацерогено дејство, антистресно дејство;
  • Планински (горски) чај – диуретик, ја подобрува работата на бубрезите и мочните патишта, помага при исфрлање на камен од бубрег, мочни патишта и мочен меур. Против настинка, грип, грозница, висока температура;
  • Камилица – антибактериски, антифугални, антисептични, антиалергиски својства, ги зголемува белите крвни зрнца, помага при надуеноста на стомакот, го ублажува стресот и нервозата.
  • Мента – при силни болки во забите, лош здив, главоболки, депресија, воспаление на непцата, дигестивни проблеми, грчеви.
  • Коприва – го намалува воспалението, при анемии, го поттикнува излачувањето на токсините, при чести уринарни инфекции и камења во бубрезите.

Дозирање: се пијат или се накапуваат на лажичка мед, шеќер, врел чај или млеко до 30 капки на ден, распределени на 3 дози пред јадење. Инхалации се прават на следниот начин: 15-20 капки на 200мл врел чај, силно вдишување, главата покриена со крпа. Истите се пропорачуваат два пати на ден, особено пред спиење.

Предупредување: Да не се надминува препорачаната дневна доза.

НАПОМЕНА: Не се препорачува на лица осетливи на пчелни производи. Препаратот е додаток на храна и не се користи како замена за разновидна исхрана. На ткаенини остава траги кои тешко се отстрануваат.

Начин на чување: на температура до 25°С, заштитено од светлина, најдобро да се чува во оригиналното пакување. Да се чува надвор од дофат на деца.

Пакување: во стаклено темно шишенце од 20мл со капалка, спакувано во картонска кутија.

Рок на траење: 5 години, обележан на амбалажата.